2a na wykładach w Krakowie – UJ

Uczniowie klasy 2a w tym roku szkolnym, dwukrotnie (marzec, czerwiec) wzięli udział w trzech wykładach i pokazach doświadczeń zorganizowanych przez Zakład Dydaktyki Chemii UJ w Krakowie.
Podczas pierwszego spotkania „Pokazy kriogeniczne” uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki oraz zaprezentowano im liczne doświadczenia pokazując właściwości skroplonych gazów oraz substancji w niskich temperaturach. Pokazy te zostały zapoczątkowane przez profesora UJ Karola Olszewskiego.
Na drugim spotkaniu „ Chemik na miejscu zbrodni”wykładowcy, chemicy sądowi wskazali, jak  chemia wspiera działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) ) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni. Uczniowie zostali zapoznani z technikami ujawniania odcisków palców, śladów krwawych, oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych,które pozostawiają przestępcy. Techniki te zostały zilustrowane doświadczeniami połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.
W czerwcu wzięli udział w pokazie „Chemia i światło”. Omówione zostały na nim procesy chemiczne związane ze światłem między innymi : fotosynteza, procesy fotograficzne, zjawisko luminescencji. Obejrzeli ciekawe doświadczenia w różny sposób związane ze światłem, które były ilustracją ciekawego wykładu.Wszystkie wykłady i pokazy były dla uczestników bardzo interesujące, wzbogaciły ich o dodatkową wiedzę.