Włoski dzień w Krakowie

W środę  7 listopada grupa młodzieży realizująca projekt „Świadomy obywatel – aktywny Europejczyk”  wybrała się na wycieczkę do Krakowa, której celem było przygotowanie kulturowe w ramach zajęć przygotowawczych do międzynarodowej mobilności.

Rano uczestnicy zwiedziliwystawę „Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” w Muzeum Archeologicznym, która przybliżyła historię tragicznych wydarzeń z 79 r. w Pompejach. Wystawa prezentuje nie tylko sam moment tragedii, ale także życie codzienne mieszkańców. Zaprezentowane są  przedmioty codziennego użytku, freski, wnętrza domów i miejsca użyteczności publicznej np. łaźnie rzymskie. Wyobraźni pomagały liczne multimedia, które umożliwiły nam przeniesienie w czasie o prawie dwa tysiące lat aby zobaczyć piękno starożytnej kultury i proces jej zagłady.

W ramach włoskiego dnia nie mogliśmy nie odwiedzić Instytutu Włoskiego w Krakowie. Mieliśmy okazję zapoznać się z zadaniami tej instytucji, ale przede wszystkim czekały na nas zajęcia z zakresu kultury włoskiej i podstaw języka włoskiego. Zajęcia przeprowadziła dla nas Pani Joanna Szęłęga. Dzięki jej staraniom wiemy już czym są: trulli, orikiette, sjesta, gdzie leży Apulia i „białe miasto” i co dokładnie oznacza wyraz: „szamani” w dialekcie z okolic Bari. Zajęcia z podstaw języka włoskiego pozwoliła na poznanie najprostszych zwrotów, potrzebnych podczas pobytu we Włoszech.

Jeśli Włochy to także włoska kuchnia. Pizza i pasta to podstawa włoskiej kuchni, ale czy na pewno? Włoskie smaki i różnorodność dań odkrywaliśmy  we włoskiej restauracji tym samym jeszcze lepiej przygotowaliśmy  się do odkrywania kultury włoskiego gotowania i spożywania posiłków.

Ostatnim punktem programu był spacer uliczkami Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa  UNESCO.

Tego dnia, po powrocie do szkoły czekały na naszych uczniów zajęcia językowe, które przeprowadziła Pani Dorota Żak w obecności dwóch pozostałych opiekunów: Izabeli Wojakowskiej i Zuzanny Polańskiej. Była to relacja z wizyty przygotowawczej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, na razie na fotografiach, miasto do którego jedziemy – Putignano, szkołę oraz uczących się w niej uczniów.Cenny i ciekawym doświadczeniem była prezentacja z zakresu zwyczajów dnia codziennego regionu Apulia.

Był to bardzo intensywny dzień, mamy nadzieję, że pomógł w przygotowaniu do wyjazdu, który już niebawem.

Projekt  „Świadomy obywatel – aktywny Europejczyk”  –  Ponadnarodowa mobilność uczniów dofinansowany  jest z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Izabela Wojakowska, Zuzanna Polańska i Dorota Żak