Start Metody i sposoby poszukiwania pracy w kraju i za granicą, w tym przez sieć EURES
środa, 26 kwietnia 2017 11:50

Ustalenie planu działania w trakcie poszukiwania pracy – wskazanie na  zainteresowania,  posiadaną wiedzę i umiejętności, rzetelne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny, port folio) oraz do rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym pracodawcą.

Wybranie sieci kontaktów – np. przyjaciele i znajomi, osoby pracujące w firmie, którą jesteś zainteresowana(y), osoba pracująca w Twoim zawodzie.

Zwrócenie uwagi na: Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia targi i giełdy pracy, powiatowe urzędy pracy, agencje pośrednictwa pracy, młodzieżowe biura pracy, biura karier, akademickie inkubatory przedsiębiorczości, prywatne agencje doradztwa personalnego, agencje pracy tymczasowej, ogłoszenia prasowe, informacje internetowe na takich stronach jak np.:

www.psz.praca.gov.pl; www.gazetapraca.pl; www.infopraca.pl; www.praca.interia.pl; www.praca.wp.pl; www.onet.praca.pl; www.jobpilot.pl; www.praca.money.pl; www.wolontariat.org.pl; www.pkt.pl; www.kraz.praca.gov.pl; www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/; www.mpips.gov.pl/praca/; www.ohp.pl oferty pracy.

Sprawdzenie możliwości pracy za granicą, w tym poprzez sieć Eures:

- Polacy mogą podjąć legalną pracę we wszystkich państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), które tworzą kraje Unii Europejskiej oraz Lichtenstein, Islandia, Norwegia, a także w Szwajcarii, bez wcześniejszego ubiegania się o pracę wydawaną przez stosowne urzędy,

- Polacy wybierający kraj spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą pamiętać o tym, że  w każdym z tych krajów mogą obowiązywać inne przepisy w zakresie podejmowania legalnej pracy przez cudzoziemców,

=> analiza strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poradnika „POLAK ZA GRANICĄ”

www.msz.gov.pl, www.poradnik.poland.gov.pl oraz internetowej strony sieci Eures: www.eures.praca.gov.pl  (EURES Polska SIEĆ EUROPEJSKICH OFERT PRACY), www.ec.europa.eu/eures/ (EURES Europejski Portal Mobilności Zawodowej).

Przygotowanie do wyjazdu z kraju w celu poszukiwania pracy - pamiętaj żeby:

zapoznać się z przepisami prawnymi danego kraju, zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające twoje umiejętności (przetłumaczone na język zrozumiały dla przyszłego pracodawcy), sprawdź ile koszty utrzymania w danym kraju – zabierz odpowiednią sumę pieniędzy, kup bilet powrotny, sprawdź gdzie mieści się polski konsulat (aktualna lista adresów Konsulatów RP znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych tj. www.msz.gov.pl), zgłoś się do oddziału NFZ po wydanie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego tj. EKUZ (www.nfz.gov.pl).

Ewa Rogóż – doradca zawodowy,

nauczyciel przedmiotów zawodowych

Źródło: http://pup.klodzko.pl/strona/metody-i-sposoby-poszukiwania-pracy/158 ; kwiecień 2017