Zespół Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach - klasa policyjna, szkoła ponadgimnazjalna Zespół Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach - klasa policyjna, szkoła ponadgimnazjalna

Szkoła Mistrzów Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2017”

Start POLSKO - NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY w Zespole Szkół im Św. Jana Pawła II w Niepołomicach
Zespół Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach
czwartek, 02 listopada 2017 08:51

POLSKO - NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY w Zespole Szkół im Św. Jana Pawła II w Niepołomicach

Tytuł tego artykułu to jednocześnie nazwa instytucji  zajmującej się wspieraniem szkół w organizowaniu wymiany szkolnej. W tym roku udało nam  się  nawiązać współpracę z Polsko- Niemiecką Współpracą Młodzieży. Dzięki niej uczniowie naszej szkoły udali się w maju do Niemiec, do miasta Ravensburg, a w zeszłym tygodniu nasi przyjaciele z Niemiec przybyli do nas z rewizytą.  PNWM to instytucja, która poprzez tworzenie bazy szkół zainteresowanych nawiązaniem kontaktów, umożliwia spotkania oraz współpracę młodych Polaków i Niemców, aby mogli się poznać, rozbudzić wzajemną ciekawość i zbudować zrozumienie oraz pozostać przyjaciółmi.  Chcąc opisać to wydarzenie należy użyć słów:  wspólne przeżycia , nauka i działanie , autentyczne spotkanie, zaangażowanie, partycypacja i dialog.

Program wymiany jest organizowany tak ,aby uczniowie, którzy są gośćmi danego kraju poznali ten kraj, rodziny , nasze zwyczaje , kuchnie , tradycje i zabytki. Dlatego też uczniowie  wprowadzają się na tydzień do domów swoich przyjaciół i wspólnie z nimi rozmawiają, uczestniczą w zajęciach, wyjazdach, grach i wycieczkach , ale też spędzają czas wolny, wspólnie spożywają posiłki i próbują się porozumieć.  Istotnym elementem takiej wymiany jest też zaprezentowanie gościom naszego regionu  wraz z jego atrakcjami turystycznymi i zapoznanie ich z zasadami funkcjonowania naszej szkoły. Nasza miejscowość  i jej najbliższe okolice obfitują w atrakcje turystyczne, dlatego też przygotowanie programu wypełnionego ciekawymi miejscami i zabytkami  nie stanowiło oczywiście większego problemu.

Rewizytę rozpoczęliśmy w niedzielny poranek od uroczystego przywitania naszych gości przez Panią Dyrektor Barbarę Wiśniowską, nauczycieli i uczniów , którzy przybyli wraz z rodzicami, aby odebrać swojego partnera do domu. Nasi niemieccy przyjaciele po zjedzeniu pysznego śniadania , wypiciu kawy i herbaty udali się do domów i spędzili ten dzień odpoczywając po podróży w towarzystwie swoich rodzin partnerskich .  Poniedziałek był dla nas dniem wyjątkowym. Po pierwsze, był to uroczyście obchodzony Dzień Patrona Szkoły, Jana Pawła II, a po drugie, klasy pierwsze miały swoje ślubowanie. Wszystko to, co działo się w auli szkoły, oglądać i podziwiać mogli nasi goście. Byli oczarowani i pozytywnie zdziwieni, gdyż sami nie obchodzą takich uroczystości.  Po oficjalnej części uczniowie polscy zaprosili swoich partnerów do klas na papieską kremówkę.

Następnie, wszyscy udali się na spacer po Niepołomicach. Pogoda rozpieszczała nas podczas zwiedzania Zamku Królewskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć wystawę łowiecką, przejść malowniczymi krużgankami zamkowymi, a na koniec delektować się widokami dzieł sztuki zebranymi w Muzeum Niepołomickim. Ostatnim punktem programu w tym dniu był spacer po Puszczy Niepołomickiej, która w świetle październikowego słońca mieniła się tysiącem barw i zrobiła na naszych gościach ogromne wrażenie .

We wtorek odwiedziliśmy nasz urząd Gminy i zostaliśmy serdecznie przyjęci przez zastępcę Burmistrza , Pana Adama Twardowskiego. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o naszym mieście i gminie,  wszyscy otrzymali drobne upominki , a niemieccy goście przywieźli list i miłe słowa od burmistrza miasteczka Weingarten z zaproszeniem do współpracy. Kto wie, być może nasza szkolna wymiana zaowocuje nawiązaniem ściślejszej współpracy pomiędzy naszymi miejscowościami nie tylko na szczeblu szkolnym, ale i gminnym.

W godzinach przedpołudniowych udaliśmy się do Oświęcimia. Pogoda znów dopisała i mogliśmy w ciepłych promieniach jesiennego słońca zwiedzać Muzeum Auschwitz – Birkenau. Tematyka, choć przytłaczająca, bolesna i przerażająca, została przybliżona uczestnikom wymiany. Pełni zadumy przemierzaliśmy teren obozu koncentracyjnego, baraków oraz budynków z wystawami tematycznymi. Młodzi ludzie zmierzyli się z bolesną historią, która splotła nasze dwa narody.

 

Dzień trzeci rozpoczęliśmy od zwiedzania Wzgórza Zamkowego oraz samego Wawelu. Wspaniały ciepły, jesienny dzień wydobył i podkreślił piękno architektury oraz zmieniającego kolory- wina, oplatającego zabudowania. Następnie grupa udała się na przejażdżkę po Starym Mieście. Małe, elektryczne pojazdy były doskonałym środkiem transportu. Kolejnym punktem programu był, przez wszystkich wyczekiwany, czas wolny, który głównie spędziliśmy na poszukiwaniu pamiątek dla rodzin oraz nas samych.

Popołudniu posililiśmy się w barze sałatkowym a następnie mieliśmy okazję zwiedzić Podziemia Rynku. Wystawa okazała się ogromnym hitem. Multimedialne przedstawienie historii tego miejsca pobudzało wszystkie zmysły.

We czwartek uczniowie mieli okazję zapoznać się bliżej z postacią Jana Pawła II, patrona naszej szkoły. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach zaprezentowało wystawę multimedialną dotyczącą życia Karola Wojtyły, jego pontyfikatu oraz śmierci. Potem wybraliśmy się na tradycyjną kremówkę papieską, którą wszyscy ze smakiem spałaszowali.

W ostatnim dniu pobytu grupy niemieckiej spotkaliśmy się w naszej szkole. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach, później wzięli udział w grze terenowej po naszym mieście i dokonaliśmy podsumowania naszego wspólnie spędzonego czasu. Pojechaliśmy do Wieliczki, gdzie zwiedzaliśmy Kopalnię Soli, bardzo wyjątkowe miejsce. Na trasie turystycznej podziwialiśmy solne   twory oraz świadectwa ludzkiej pracy i odwagi .Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej, pożegnalnej kolacji na Zamku w Niepołomicach, skąd w godzinach późnowieczornych grupa niemiecka wyruszyła w podróż powrotną do Ravensburga. Nie obyło się bez łez i zapewnień o kontynuacji nawiązanej przyjaźni.

Nasza wymiana została bardzo pozytywnie odebrana przez wszystkich jej uczestników, dlatego też nie osiadamy na laurach i już myślimy o kontynuacji współpracy i planujemy kolejne spotkania w przyszłym roku.

Myślę, że tego typu działania to właśnie dbanie o dobre sąsiedztwo, w którym żyjemy na co dzień. Kształtując  więzi między ludźmi  przyczyniamy się  do pokojowego współistnienia w Europie, a międzynarodowe spotkania młodzieży otwierają perspektywy.

 

Konkurs Konstytucyjny

Nasze Projekty i Loga

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Logowanie

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

progecad_120x75.png (120×75)
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS