Start Nasi licealiści we Wrocławiu.
poniedziałek, 04 czerwca 2018 08:24

Nasi licealiści we Wrocławiu.

Wrocław to miasto, do którego dosyć często organizujemy  wycieczki szkolne. Trudno się dziwić, wszak to miejsce wielu  atrakcji turystycznych. Tym razem  w podróż wyruszyła klasa IIA liceum z Zespołu Szkół im. Ojca św. Jana Pawła II wraz z wychowawcą  Barbarą Sołkowską i panią Agatą Dańdą. Było to w dniach od  24-26 maja.

Wśród standardowych tras nie zabrakło Afrikanum we wrocławskim ZOO. Nowoczesny budynek , a przede wszystkim  niezwykłe piękno podwodnego świata potrafi zachwycić nawet tych, którzy nie mają piątki z biologii.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak wieczorny spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol. Oglądnęliśmy musical pt: ”Frankenstein”. Była to musicalowa wersja historii Doktora Frankensteina i Monstrum według scenografii i reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Spektakl ten to niezwykłe widowisko z dużą obsadą i świetną muzyką. „ Wojciech Kościelniak zabawił się konwencją i zamiast grozy zaproponował groteskę w mrocznej oprawie - zarówno scenograficznej, jak i muzycznej” – napisano w jednej z  recenzji.

W programie wycieczki nie mogło zabraknąć zwiedzania miasta z przewodnikiem. Spacer po najciekawszych miejscach to duże przeżycie zwłaszcza dla uczniów, którzy byli tu pierwszy raz. Warto wspomnieć urokliwy Ostrów Tumski, Starówkę z niepowtarzalnym Ratuszem ,a także piękne sale Uniwersytetu Wrocławskiego. Przy okazji była” powtórka” ze stylów w architekturze...

Nie można pominąć jedynej w swoim rodzaju atrakcji Wrocławia, czyli słynnych Krasnali. Co prawda najbardziej ciekawi to dzieci. Mimo to chcę wspomnieć o jednym z krasnali, który jest ukłonem w stronę prof. Miodka i nosi jego twarz. Wprawdzie jego słynne audycje:” Ojczyzna – Polszczyzna” nie  wszystkim są znane, ale z tekstami prof. Miodka spotykamy się nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale również na ustnej maturze. Abiturienci, analizując wypowiedzi znanego językoznawcy, muszą wykazać się znajomością zagadnień z nauki o języku.

Mam nadzieję, że licealiści na długo zapamiętają wycieczkę. Wszak stare powiedzenie: „Podróże kształcą” jest wciąż aktualne. Obecna matura wymaga od uczniów nie tylko literackiej wiedzy, ale także znajomości różnych tekstów kultury, stylów architektury, wiedzy o teatrze,  itp. W przyszłym roku uczniowie klasy IIA będą maturzystami . Kto wie, może jakiś epizod z wycieczki do Wrocławia pojawi się w wypowiedzi i podniesie ocenę uzyskaną na egzaminie maturalnym.

Barbara Sołkowska nauczyciel  j. polskiego i historii w Zespole Szkół

im. OŚJPII w Niepołomicach.