Start „Żegota - ukryta pomoc”
czwartek, 21 czerwca 2018 08:24

„Żegota - ukryta pomoc”

„Żegota - ukryta pomoc” to projekt prowadzony przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem projektu jest wystawa „poświęcona ludziom zaangażowanym w działalność Rady Pomocy Żydom zamkniętych       w gettach i obozach koncentracyjnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa, a także ukrywającym się na tzw. aryjskich papierach”. Ideą projektu jest poznanie i popularyzacja historii losów społeczności żydowskiej na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Uczniowie Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach: Sylwia Kryza, Patrycja Nowak, Dominika Szewczyk, Patryk Drwal i Krzysztof Świętek, wzięli udział w projekcie koncentrując się na losach Żydów niepołomickich. Efektem pracy jest film oparty na wiarygodnych źródłach historycznych z epoki. Uczestnicy konkursu i twórcy filmu pod tytułem „Z pamiętnika Irenki Glück. Niepołomice 1941 – 1942” zajęli drugie miejsce w konkursie finałowym.

Twórcy filmy składają szczególne podziękowania za pomoc w żmudnym kompletowaniu i analizie źródeł Panu Mieczysławowi Januszowi Jagle, bez wsparcia którego film nie mógłby powstać.

Autorzy filmu składają także gorące podziękowania pracownikom Muzeum Niepołomickiego.

Obejrzyj film: --->LINK<---