Z powodu pandemii a w konsekwencji zastoju gospodarczego niektórych branż, rzeczywistość w jakiej funkcjonujemy poniekąd zmusza przyszłych maturzystów do poważnego zastanowienia się nad ofertami takich kierunków studiów, które pozwolą na pracę w zawodach kluczowych dla gospodarki.
Uczelnie techniczne zapewniają, że dzięki wykształceniu zdobytemu na kierunku wirusoodpornym przyszły absolwent uczelni nie będzie musiał się bać bezrobocia a jego praca może przyczynić się do zmiany świata, postępu technologicznego i poprawy warunków życia.
Kampanie informacyjne takie jak „Dziewczyny na Politechniki!” i „Dziewczyny do Ścisłych!” miały na celu zainspirować maturzystów do wyboru studiów przyszłości, czyli tych, które pozwolą na zdobycie zawód nie tylko poszukiwanego na rynku, ale również pozwolą na wykonywanie satysfakcjonującej i potrzebnej pracy.
Rekomendowane „wirusoodporne” kierunki techniczne/ścisłe to:
- kierunki informatyczne,
- cyberbezpieczeństwo,
- teleinformatyka,
- elektronika i telekomunikacja,
- inżynieria biomedyczna,
- inżynieria i analiza danych,
- matematyka i statystyka,
- modelowanie matematyczne i analiza danych,
- mikroelektronika w technice i medycynie,
- bioinformatyka i biologia systemów.
Kierunki te:
umożliwiają wykonywanie pracy zdalnej, mają kluczowe znaczenie dla biznesu, pozwalają rozwinąć kompetencje przyszłości (m.in. kreatywność, umiejętność rozwiązywania złożonych problemów, krytyczne myślenie, zdolność do ciągłego uczenia się), łączą twardą wiedzę z praktycznymi umiejętnościami.
Ewa Rogóż – doradca zawodowy
FILMY TEMATYCZNE:
Źródło: