Po wybuchu pandemii COVID-19 liczba dostępnych miejsc pracy mocno się skurczyła i przybyło chętnych do podjęcia zatrudnienia. Kandydaci, którzy do niedawna mogli przebierać w ofertach, stanęli przed ścianą, a media społecznościowe wypełniły się ogłoszeniami o „gotowości do podjęcia nowych wyzwań”, także przez menedżerów i specjalistów.
Ludzie zdolni będą zawsze potrzebni. Dobrzy fachowcy niezależnie od kryzysu obronią się i będą mieli pracę. Przeciętni zaś zawsze będą narzekać i szukać przyczyn zwolnienia wszędzie, tylko nie w samych sobie.
Jeśli ktoś ma zdolności medialne i nie boi się wystąpień przed kamerą, dostał prezent od losu. Tacy ludzie czują się teraz na wideo spotkaniach jak ryby w wodzie. I często zyskują na nich więcej niż na spotkaniach tradycyjnych, tych twarzą w twarz. Mało z nas zwraca na to uwagę, ale podczas pandemii nabyliśmy bezwiednie wiele nowych kompetencji, m.in. obsługujemy Skype’a, Zooma i inne platformy do połączeń video. Coraz więcej ludzi nagrywa filmiki ze sobą i załącza je do CV, albo wręcz wysyła jako wirtualne CV. Jeśli tylko rekruter ma chęć i czas, by je obejrzeć, taki człowiek ewidentnie zyskuje i wyróżnia się spośród innych.
Powróciły kreatywne sposoby zwracania na siebie uwagi. W sieci powstało dużo stron internetowych zastępujących CV. Ich właściciele podsyłają przyszłym pracodawcom link zamiast tradycyjnego CV. Taka strona pokazuje jasno i wprost naszą kompetencję – umiemy ją zrobić, umiemy pisać, umiemy się sprzedać, zaciekawić innych, zwracamy uwagę na estetykę. Pokazuje, czy jesteśmy uważni, czy nie robimy literówek. I najważniejsze – pokazuje nasze myślenie pro-klienckie – czy zrobiliśmy coś, co jest ciekawe dla odbiorców. Ludzie kreatywni poradzą sobie nawet w okresie pandemii, bo ona ich mobilizuje, a nie demobilizuje.
Pytania dla samego siebie dla wszystkich pracowników nie tylko w czasach kryzysu na podstawie książki Magdy Kieferling „Efekt piaskownicy”:
- Pracujesz w nagrodę czy za karę?
- Co motywuje Cię do pracy (pieniądze, ambicja, prestiż, …)?
- Czy rozmawiasz w domu o pracy? Czy robisz to często?
- Czy Twoi bliscy wiedzą, czym się zajmujesz, na czym polega to, co robisz?
- Jakiego języka używasz, mówiąc o pracy?
- Czy wyrażasz się o niej pozytywnie, czy negatywnie?
- Czy często narzekasz na pracę?
- Czy dobrze mówisz o ludziach, z którymi siedzisz w pokoju, robisz interesy, od których zależą Twoja podwyżka i awans?
- Czy wychodzisz z domu uśmiechnięty i życzysz swoim domownikom miłego dnia?
- Czy wracasz do domu z poczuciem dobrze wykonanej pracy, czy raczej starasz się o niej zapomnieć?
- Czy potrafisz walczyć o swoje, kiedy coś nie idzie po Twojej myśli, czy raczej wolisz siedzieć cicho, żeby nie stracić pracy?
- Czy dajesz swoim pracownikom i szefowi informację zwrotną?
- Czy rewanżują Ci się tym samym?
- Co robisz, kiedy nie możesz się w pracy dogadać? Zaczynasz szukać nowej, ale w końcu zostajesz w starej?
Ewa Rogóż – doradca zawodowy
Źródło: