„Po co nam wolność?”

Pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku Święto Wolności, które przypomina o rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wyborów,  które miały ogromne znaczenie we współczesnej historii. W ich wyniku powstał pierwszy (w krajach będących pod wpływem ZSRR) rząd z  niekomunistycznym premierem – Tadeuszem Mazowieckim. Wydarzenia te zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej i pozwoliły na zbudowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Obchody Święta Wolności rozpoczęliśmy piosenką Kultu pt. „Po co nam wolność?” w wykonaniu Mariki Siwek i Julii Rzepczyńskiej. Uczniowie z klasy II B – Kinga, Natalia, Wiktoria i Mateusz przypomnieli  historię wydarzeń z 1989 roku: okoliczności zwołania Obrad Okrągłego Stołu, wyborów z 4 czerwca 1989 r. oraz  pierwszych wolnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Tradycyjnie, już po raz piąty, 4 czerwca odbył się Szkolny Konkurs Historyczny. Tym razem skupiliśmy się na historii Polski w latach 1945–1989. W wyniku zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła klasa IITI2, broniąc w ten sposób tytułu zwycięzcy zdobytego w ubiegłym roku.

Wydarzeniom 30. rocznicy Wyborów z 4 czerwca 1989 roku towarzyszy wystawa „Życie codzienne Polaków w PRL-u”. Na wystawie prezentowane są przedmioty codziennego użytku, z których korzystali rodzice i dziadkowie naszych uczniów, oraz zdjęcia które pomagają wyobrazić sobie jak wyglądała Polska i Polacy ponad trzydzieści lat temu. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy, która w auli szkoły zostanie do poniedziałku.

Dziękujemy Wszystkim za włączenie się w przygotowanie tegorocznego Święta Wolności  i stworzenie miłej, sprzyjającej świętowaniu atmosfery.

Izabela Wojakowska

Jarosław Muter