Rynek pracy podczas pandemii.

              Koronawirus, który wdarł się w życie milionów ludzi, bardzo szybko przemodelował rynek pracy, firmy z dnia na dzień wstrzymały rekrutacje.  Covid -19 zadziałał jak odkurzacz na pracowników, bez których firma sobie poradzi. Tych, na których opiera się biznes, jeśli się już zwalnia/ło, to z ogromną ostrożnością, bo ciężko ich jest/będzie zastąpić. Mówi się potocznie, że przed pandemią był rynek pracownika, a teraz jest/będzie rynek pracodawcy.

             Jednak w czasach koronawirusa, upadku firm i zwolnień poszukiwane są nowe, ciekawe miejsca, gdzie można się  zawodowo realizować.  Największe szanse na znalezienie pracy mają marketingowcy (szczególnie doświadczeni w działaniach online), product designerzy*, process designerzy**.

             Najbardziej poturbowanych biznesów przez Covid -19 są przedstawiciele sektora artystycznego                  i firmy organizujące imprezy masowe czy szerzej – branża eventowa, w tym, turystyka i gastronomia oraz branża motoryzacyjna.

             Są jednak firmy, które w czasie lockdownu***tworzyły miejsca pracy np. w handlu detalicznym, gdzie w związku z obostrzeniami sanitarnymi liczba kas determinowała liczbę klientów, którzy mogli wejść do sklepu a to powodowało, że skokowo rosła liczba sprzedawców.

             Za boomem  (wzrostem) w e-commerce (handlu internetowym/elektronicznym)  poszły nowe rekrutacje w firmach kurierskich i logistyce a sektor spożywczy, odnotował wyraźne wzrosty, czemu towarzyszyło pojawianie się nowych ofert pracy.

* Product Designer  – to osoba odpowiedzialna za projektowanie produktu biorąc pod uwagę perspektywę klienta, użytkownika oraz technologię; osoba ta łączy kompetencje z zakresu projektowania interfesjów                   i User Experience z umiejętnościami tworzenia strategii produktu oraz planowania procesu projektowego.

** Process Designer –  to podstawowe narzędzie do modelowania i projektowania w produkcie IBM® Business Process Manager,  to edytor działający w przeglądarce, który umożliwia modelowanie, implementowanie, symulowanie i badanie procesów biznesowych.

*** Lockdown – to przymusowy pobyt osoby w danym miejscu, np. w domu, który wprowadzono dlatego, że ta osoba może stanowić zagrożenie.

Ewa Rogóż – doradca zawodowy

Źródło:

https://www.forbes.pl/kariera/rynek-pracy-i-rekrutacja-pracownikow-podczas-pandemii-koronawirusa/0n20lk3
https://www.google.pl/search?source=hp&ei=guthX4GXMbmdjLsPw92M2Ak&q=process+designer+kto+to+&oq=process+designer+kto+to+&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzIICCEQFhAdEB4yCAghEBYQHRAeOgQIABANOgYIABANEB46AggAOgYIABAWEB46CAgAEBYQChAeOgQIABATOgYIABAKEBM6BQghEKABUMgPWOB4YIicAWgCcAB4AIABoQGIAYULkgEEMS4xMZgBAKABAqABAaoBB2d3cy13aXqwAQA&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwiB4PKevu3rAhW5DmMBHcMuA5sQ4dUDCAc&uact=5
https://www.elleman.pl/artykul/jak-sie-zmienil-rynek-pracy-po-epidemii-koronawirusa
https://www.google.pl/search?source=hp&ei=guthX4GXMbmdjLsPw92M2Ak&q=product+designer+kto+to&oq=product+designerzy+kto+to&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQARgAMgQIABANOgUIIRCgAVDRV1jXtwFgr8oBaANwAHgAgAF_iAH-BpIBAzAuOJgBAKABAqABAaoBB2d3cy13aXqwAQA&sclient=psy-ab
https://www.google.pl/search?ei=9OxhX62LCI3BgQaf97yoBw&q=lockdown+co+to&oq=lockdown&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQARgCMgoIABCxAxBGEP8BMgQIABBDMgIIADIICAAQsQMQgwEyAggAMggIABCxAxCDATIKCAAQsQMQgwEQQzIFCAAQsQMyBQgAELEDMgQIABBDOgcIABCxAxBDOgcILhBDEJMCOgoILhCxAxCDARBDOgUILhCxA0oFCCYSAW5Qj6xLWIbIS2DM70toAXABeACAAZEBiAHQB5IBAzEuN5gBAKABAaoBB2d3cy13aXqwAQDAAQE&sclient=psy-ab