Sukcesy naszych uczniów w konkursach i projektach zawodowych

Koniec grudnia to przede wszystkim czas oczekiwań  na swięta i czas wolny od nauki i zajęć szkolnych, to również koniec I półrocza. Zanim nadejdzie długo oczekiwana przerwa swiąteczna, czas odpoczynku i zabawy to pora podsumować pracę i zrobić bilans dokonań uczniów. A jest się czym pochwalić. Corocznie uczniowie Zespołu Szkól  im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach biorą udział w licznych konkursach, olimpiadach i projektach zawodowych. W tym roku było ich sporo.

Po raz kolejny  uczniowie wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS” prowadzonym pod patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Projekt wpisuje się nie tylko w lekcje podstaw przedsiębiorczości i przedmiotów ekonomicznych, ale pozwala uczniom zgłębić wiedzę w zakresie ubezpieczeń społecznych w Polsce.  Przybliża uczniom szkół ponadgimnazjalnych tematykę ubezpieczeń społecznych w prosty i ciekawy sposób. Dziedzina to trudna, ale istotna dla każdego, kto wchodzi w dorosłe życie. Nauczyciele przedsiębiorczości i przedmiotów ekonomicznych przeprowadzili w klasach lekcje wykorzystując materiały dydaktyczne przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Projektowi towarzyszy ogólnopolska olimpiada Wiedzy o  Ubezpieczeniach Społecznych.” W  szkolnym etapie konkursu, który odbył się 27 listopada 2018 r. wzięło udział 24 uczniów naszej szkoły. Najlepsze wyniki osiągnęli Weronika Kmiecik z klasy II A, Janek Bednarz III THE i Aneta Garguła z I A, którzy to mają szansę reprezentować szkołę na etapie wojewódzkim.

Uczestnikami etapu okręgowego Olimpiada Wiedzy Statystycznej są już nasi ekonomiści z klasy 3 THE, Paulina Haberman, Wiktoria Wesołowska, Sandra Dziadoń, którzy pod opieką Józefa Zelka przeszli przez etap szkolny.

Także hotelarze wykazali się wiedzą z zakresu obsługi goscia hotelowego podczas zmagań na pierwszym etapie Olimpiady Hotelarskiej  i awansowali do  etapu okręgowego. Emilia Wysocka i Damian Jędras uczniowie klasy IV technikum kształcącego w zawodzie technik hotelarstwa będą reprezentować nasza szkołę podczas tegorocznej edycji zawodów szczebla okręgowego. Opiekunem zawodników jest J.Zelek.

Hotelarki z klasy III THE  Wiktoria Zielińska i Karolina Chudziak wykazywały się bardzo dobrą znajomością  prawa pracy i zasad bhp podczas zawodów szkolnych i awansowały do  wojewódzkiego etapu konkursu pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy „ Poznaj swoje prawa w pracy”. Konkurs jest częścią ogólnopolskiego projektu Kultura Bezpieczeństwa w którym szkoła bierze cykliczny udział od paru lat.  Projekt ma na celu popularyzację wiedzy na temat bezpiecznego wykonywania obowiązków pracowniczych i przestrzegania prawa pracy. Skierowany jest przede wszystkim do uczniów  i  nauczycieli  szkól zawodowych w celu promocji bezpiecznego środowiska pracy

Oprócz tych konkursów nasi uczniowie brali udział Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej i Konkursie „Mam zawód mam fantazję”.

Duży sukces odnieśli ekonomiści z kl. IV THE pod opieką nauczycielki  Lucyny Dziadoń w etapie szkolnym  konkursu z rachunkowości i finansów jednostek gospodarczych. Do  następnego etapu, który odbędzie się 5 lutego 2019 r w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział w Krakowie zakwalifikowały się Paulina Rogowska,  Łukasz Król  i Natalia Konieczna. Wszystkim uczestnikom , których czekają zmagania w dalszych etapach Olimpiad życzymy sukcesów i trzymamy kciuki.

nauczyciel przedsiębiorczości w Zespole Szkół

Aleksandra Maniak