PLAN PRACY SZKOLNEJ GRUPY TEATRALNEJ

CELE OGÓLNE

• Rozbudzanie zainteresowań uczniów teatrem.
    • Przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką.
    • Rozwijanie wrażliwości estetycznej.
    • Udział w życiu kulturalnym szkoły i środowiska lokalnego.
    • Wdrażanie do twórczej aktywności.

CELE SZCZEGÓŁOWE

• Prezentowanie uczniom wartościowych utworów literackich.
    • Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym.
    • Kontrolowanie własnej wymowy – korygowanie wad, doskonalenie dykcji.
    • Wzbogacanie słownika czynnego i biernego.
    • Rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i inwencji twórczej uczniów.
    • Doskonalenie pamięci.
    • Integracja uczniów.
    • Kształtowanie poczucia odpowiedzialności i dyscypliny, a także samodzielności, wytrwałości i rzetelności w pracy.
    • Rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole.
    • Dostarczanie pozytywnych przeżyć emocjonalnych i estetycznych.
    • Eliminowanie nieśmiałości.
    • Wzmacnianie poczucia własnej wartości.
    • Stwarzanie możliwości do swobodnej ekspresji plastycznej podczas tworzenia dekoracji i strojów. - Rozwijanie uzdolnień aktorskich, plastycznych, muzycznych i innych predyspozycji indywidualnych.

TEMATYKA ZAJĘĆ

1. Zajęcia organizacyjne. Poznanie nowych członków grupy. Zapoznanie uczniów z planem pracy Szkolnej Grupy Teatralnej. Przypomnienie zasad bhp na zajęciach oraz wytycznych przeciwepidemicznych.
    2. Prawidłowa wymowa. Budowa aparatu mowy. Ćwiczenie prawidłowej wymowy.
    3. Ekspresja artystyczna. Ćwiczenia uwzględniające mimikę i gest. Ćwiczenia uwzględniające gest i głos.
    4. Przygotowywanie przedstawień i inscenizacji. Lektura scenariuszy z uwzględnieniem propozycji i pomysłów uczniów. Próby opracowania scenariuszy teatralnych. Przydział ról. Nauka i ćwiczenie ról. Praca nad ruchem scenicznym. Przygotowywanie scenografii oraz muzyki. Próby do spektakli, inscenizacji, uroczystości, apeli. Tworzenie scenografii. Dekoracje, rekwizyty teatralne. Kostiumy.
    5. Budzenie wrażliwości estetycznej i rozwijanie uzdolnień indywidualnych. Ćwiczenie umiejętności aktorskich i recytatorskich. Przygotowanie do odbioru dzieła literackiego, muzycznego i plastycznego. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań.
    6. Prezentacja dokonań na forum szkoły; dla rodziców, środowiska lokalnego.

OPIEKUNOWIE GRUPY

• Lucyna Niedbała-Trojan