• Wyniki Konkursu Rozwijamy Umysły

28.01.2024

Konkurs Rozwijamy Umysły odbył się z okazji Światowego Dnia Logiki w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach. Inicjatywa miała na celu promowanie matematyki i logiki, rozwijanie analitycznego myślenia oraz podnoszenie poziomu edukacji matematycznej.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
            I miejsce zajęli Łukasz M. oraz Tomasz Ł.
            II miejsce przypadło Kajetanowi P. oraz Kornelowi S.
            III miejsce zajęli Mateusz G., Maciej N. oraz Denis B.

Interesującym aspektem jest udział uczniów z poszczególnych klas. Spośród uczestników konkursu 40% stanowili uczniowie z I klasy, 17% z II klasy, 26% z III klasy, 4% z IV klasy oraz 14% z V klasy. Ten rozkład pokazuje różnorodność zainteresowania oraz aktywność uczniów z różnych grup wiekowych.

Laureaci konkursu otrzymają nie tylko nagrody materialne, ale także dyplomy, które potwierdzają ich wysiłek i zaangażowanie w rozwijanie umiejętności matematycznych i logicznych.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania.
          • SŁODKIE SMAKI EUROPY

KONKURS   PLASTYCZNO - KULINARNY

1.Postanowienia ogólne:
            Organizatorem konkursy jest Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach (opiekunowie konkursu : Katarzyna Grochot, Anna Kracik, Dorota Żak.

2.Termin konkursu :   08.02. 2024

3.Przedmiot konkursu:
            Przedmiotem konkursu jest wyłonienie najsmaczniejszych i najciekawszych wypieków spośród przygotowanych przez uczestników konkursu. Wypiekiem w rozumieniu organizatorów są wszystkie ciasta, ciasteczka, desery, rogalik, torciki itp. - nie tylko wypiekane, ale przygotowane także innymi technikami według przepisu wyszukanego w książce kucharskiej lub w internecie. Organizatorzy pozostawiają uczestnikom dowolność wykonania. Warunkiem wzięcia udziału w  konkursie  jest przygotowanie dowolnego wypieku pochodzącego z jednego z krajów Unii Europejskiej w ilości umożliwiającej degustację przez wszystkich członków jury - 4 osoby. Praca konkursowa składa się z dwóch elementów przepisu  oraz wykonanego na jego podstawie dania. Jury przy ocenie prac konkursowych będzie zwracać uwagę na walory kulinarne deseru, ale też na sposób prezentacji przepisu.

4.Cele konkursu :
            -wyszukanie potraw pochodzących z  różnych regionów Europy
            -rozwijanie zdolności kulinarnych i estetycznych
            -rozbudzanie zainteresowań innymi obszarami kulturowymi Europy
            -poznawanie różnorodnych produktów spożywczych
            -kształtowanie umiejętności przydatnych w dorosłym życiu

5. Kryteria oceny:
            -elementy kulturowe danego kraju (  kolory flagi, symbole narodowe, znaki szczególne danego regionu, miejsca, ciekawy sposób prezentacji wypieku i przepisu)
            -poziom zaangażowania w wykonanie deseru
            - pomysłowość i kreatywność przepisów
            - oryginalność przepisu- forma przepisu, jasność, precyzyjność
            -walory estetyczne i smakowe
            -wykorzystanie różnorodnych, ciekawych produktów

6. Data, miejsce prezentacji i rozstrzygnięcie konkursu:
            Prezentacja ciast nastąpi 08 lutego. Uczniowie dostarczają gotowe wypieki 08.02.2024 roku do godziny 9.00 do świetlicy szkolnej (dawna szatnia) . Wszystkie wypieki powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem autora. Po wyłonieniu  zwycięzców wszystkie wypieki zostaną sprzedane na kiermaszu , a zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na akcję charytatywną organizowaną przez Samorząd Uczniowski

7. Nagrody:
            Nagrody są przewidywane w formie upominków rzeczowych

8.Postawienia końcowe:
            Udział w konkursie oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych, publikację zwycięskich przepisów i zdjęć potraw. Informacje o nagrodzonych i ich wypiekach zostaną podane do publicznej wiadomości przez organizatorów oraz opublikowane na szkolnej stronie internetowej.

• "Odnaleźć Siebie" na Lekcjach Filozofii

24.01.2024

W ramach Innowacyjnego Projektu "Odnaleźć Siebie", przygotowanego przez Ośrodek Wsparcia Edukacji pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, zrealizowaliśmy fascynujący temat dotyczący "6 filarów poczucia własnej wartości". Nasze działania skoncentrowały się na lekcjach filozofii, a konkretnie w obszarze aksjologii, będącej nauką o wartościach.

Aksjologia otworzyła przed nami szerokie pole spojrzenia na kwestię wartości, dając możliwość pogłębionych dyskusji i refleksji. Kluczowym celem było zrozumienie, jak różne wartości kształtują naszą tożsamość oraz jakie znaczenie mają dla naszego poczucia własnej wartości.

Podczas zajęć uczniowie mieli szansę nie tylko teoretycznego zrozumienia filarów poczucia własnej wartości, ale także praktycznego wyrażenia tych wartości poprzez sztukę. Poprzez twórcze zadania plastyczne każda klasa stworzyła unikalne dzieła sztuki, ukazujące najważniejsze dla nich wartości.

Projekt ten nie tylko dostarczył wiedzy z zakresu filozofii i aksjologii, ale również rozwijał umiejętności artystyczne uczniów oraz pobudzał ich kreatywność. Ponadto, dyskusje na temat wartości wniosły istotny element do procesu kształtowania osobistej tożsamości i budowania silnego poczucia własnej wartości.

Zajęcia te stanowiły integralną część naszego zaangażowania w rozwój uczniów nie tylko jako młodych filozofów, ale także jako jednostek posiadających świadomość swoich wartości i umiejętność wyrażania ich w sztuce. Realizacja tematu "6 filarów poczucia własnej wartości" była zatem nie tylko lekcją filozofii, ale także inspirującym doświadczeniem edukacyjnym, wspierającym rozwój integralny uczestników projektu "Odnaleźć Siebie".